Mitt hemmagym – Del 2

Att ha ett eget hemmagym är något många drömmer om! Jag har faktiskt majoriteten av mitt liv alltid haft ett hemmagym, mer eller mindre. För några år sen skrev jag en artikel om mina hemmagym genom åren, kan kan läsa om här om man vill. Efter att varit utan tränings utrustning i hemmet under några år införskaffade jag det igen våren 2022. Vad jag valde för utrustning och varför då kan du läsa om i vad som nu då kanske får kallas ”mitt hemmagym del 1”. Du kan även se en video från det här:
I den här artikeln då istället kan du läsa om mitt ”nya” hemma gym. Vilken utrustning jag har och varför jag valt den. Jag vill även redan nu betona att jag är väldigt nöjd med konceptet kring den nya utrustningen jag har. Att man för en relativt billig peng kan köpa en SOLID bur för att sen i omgångar klä på den mer och mer utrustning efter behov. Jag hoppas denna artikel kan vara vägledande och inspirerande för dig som har eller går i tankarna för att skaffa ett hemma gym!
Den första uppdateringen som gjorts sen den tidigare artikeln är mitt combo rack, alltså tävlings bänk/ställning. Den tog jag in November 2024. Orsaken var att jag tillsammans med min granne Neo Yngström skulle få bra möjligheter att tävla inför SM, EM och VM i bänkpress under 2025. Vi båda vann SM och representerade Sverige vid både EM och VM. Neo vann till och med VM, så två guldmedaljörer från VM mitt emot varandra på samma gata.
Den stora fördelen med Comoracket mot annat än Thor Fitness Squat stand med Spotter arms Heavy Duty var att det blev väldigt tävlingsspecefikt var att vi lätt kunde reglera höjden mellan oss. Jag har även kvar NF Rak Träningsbänk från innan. Utöver detta hade jag även ett golv på 43 mm gummi mattor som var 2,5 x 3 meter. Det är nu med uppdaterat till 30 mm pussel golv på 3×5 meter. Till detta har det med även tillkommit ett par stänger under åren som är följande:
10 kg Thor Fitness Technique Bar
Thor Fitness Styrkelyftstång V2 – IPF mått
Safety Squat Skivstång, 30mm grepp
Cambered Bar
En sak du som läsare ska ha med dig med att jag har ett samarbete med Thor Fitness / Nordic Fighter. Trotts det så hade jag fortfarande varit stor kund till dem oavsett! De ligger geografiskt nära mig och har utrustning jag vill ha till ett pris jag är villig att lägga.
Därför uppdaterar jag mitt hemma gym
Anledningen till att jag nu vill uppdatera mitt hemma gym är väl flera orsaker. Den ena är att jag inte alltid hinner med träningen som jag önskar, så att ha en lite större och enklare möjlighet hemma underlättar. En annan orsak är att man i Hallsberg där jag bor kommer renovera en bro. Detta gör att det kommer ta mig tre gånger så lång tid att åka till gymmet. Tidigare har det kunnat gå månader utan att jag tränar hemma, men nu kanske jag kommer köra 2 pass hemma i veckan.
Det bästa tänkbara power racket!
Största orsaken och kanske den enda avgörande är till att jag nu då väljer att utöka hemma gymmet är Thor Fitness R2 Serie! Det är EXAKT den bur / Power rack man vill ha som hemmagymmare. En solid stabil och rejäl bur till ett fantastiskt pris! Till detta så finns det mängder med helt rätt tillbehör till för att utrusta den som du vill och behöver efter dina behov. Bästa är med att man kan göra det löpande allt eftersom behov och ekonomisk teckning finns. Själva buren i är 230 eller 210 cm hög. Har men lägre i tak kan man själv operera på den med en vinkelslip enkelt. Det gjorde jag på en bur jag hade i mitt förra hus då takhöjd bara var 2 meter. Djupet på buren är 60 eller 90 cm. Samma där efter behov och utrymme. Kostnadsskillnaden på 230/210 cm hög eller 60/90 djup handlar om några hundralappar allt som allt. Buren består av 4 stolpar som sätts ihop med fyra balkar och två chinsräcken. Ett smalt chinsräcke och ett brett (Fat gripp). Stolparna och balkarna har fullt med hår för att kunna fästa krokar och andra tillbehör efter önskad höjd. Extra bra är det för man enkelt kan sätta in höjden för bänkpress med bra precision. Du får även med krokar till stången som du ser på bilden. Priset på de olika modellerna är…
TF R2 Power Rack 230 cm – 90 cm djup: 6075 kr
TF R2 Power Rack 230 cm – 60 cm djup: 5805 kr
TF R2 Power Rack 210 cm – 90 cm djup: 5565 kr
TF R2 Power Rack 210 cm – 60 cm djup: 5835 kr
Till TF 2R:an kan man då som sagt komplettera med både det ena och det andra! Min första och absolut viktigaste rekommendation att uppgradera med då är safety rack! Det finns två olika modeller att välja på. Jag har TF R2 Flip Down Safety Arm för att den kan jag låsa i båda ändar. Är jag då rädd att falla redlös i en tung knäböj blir de lite pålitligare. Dock är de lite tyngre och bökigare att navigera på plats. Dels då för de väger mer, men också för man ska fästa dem på två punkter.
TF R2 Spotter Arms är då lättare att plocka av och på. Man kan ha dem invändigt och utvändigt i buren. De tar massa stryk, men de låser inte ihop båda ändarna. Man kan säga att hade alternativet inte funnits till Flip Down, hade jag inte heller efterfrågat det. Så vanliga Spotter Arms duger fin fint.
Så helt klart att det första du lägger pengarna på efter buren, förutsatt att du har vikter, stång och bänk är Safety armar.
Vilka tillbehör har jag och varför?
Sen då kommer vi till faktiska tillbehör. Alla dem saker som inte är absoluta måsten utan snarare ”villhöver”. Denna listan på mina grejer är då i prioritetsordning efter vad jag hade köpt och lagt pengarna på i ett läge där jag behövs ta det i omgångar.
Baserat på var jag är i min träning nu så vill jag ändå kunna köra dips när lustan faller in. Jag hade tidigare Dip Standard som jag återlämnade tillbaka till Thor Fitness nu i och med denna bur. Dips är kanske den bästa press övningen för överkroppen av så många anledningar. Så att ha dips möjligheter hemma känns väldigt tacksamt! Nästan så det blir överflödigt med att ha en bänkpress hemma om man ska vara ärlig…
Att ha ett bra ställa ett förvara extra stänger på är underskattat. Som oftast ligger dem i vägen och man vet inte var man ska göra av dem. Då finns det två olika typer av stång hållare till buren som man kan fästa på utsidan. Noga bara att se över din takhöjd, det gjorde inte jag… Jag själv har precis 230 cm i tak, så att få ner en 220 cm lång skivstång går inte… man behöver nog en takhöjd på 245 cm alla fall för att lyckas med det. Jag har inte betat för dem, men hade ju varit väldigt tråkigt om jag hade det. Så var noga att se över detta innan bara.
Produkten heter TF R2 Vertical Barbell Holder eller TF R2 Horizontal Barbell Holder då det finns två varianter beroende på hur man vill fästa dem.
Nästa sak hade nog, nörd som man är ändå blivit TF R2 Roller J-Hooks . Detta för att enkelt och smidigt när stången är tungt lastad kunna dra den i sidled för att centrera den. Det kan kännas som 755 kr lite i skön med tanke på att man redan har med original krokarna som är FULLT så dugliga, men… Det som talar för det med om du ska motivera det för någon fru eller annat där hemma kan då vara att det sliter mindre på stängerna. Lättringen slits inte ner lika mycket där stången ligger ann.
Detta är något som kan vara mycket högre prioriterat hos vissa, men inte hos andra. Det är då TF R2 Leg Roller som är tänkt som ett stöd för splittböj, men det är nog inte alls det jag kommer använda den till. När jag ser denna ser jag främst ett verktyg för att på ett bra sett låsa benen vid olika mage, rygg och baksida lår övningar. Med denna kommer jag kunna köra ryggresningar, finnen/nordic hamstring samt ordentlig situps. För just splittböj kommer jag nog som alltid huvudsakligen använda mig av en bänk då jag tycker det är mycket trevligare. Dock är det nog många som vill ha just Leg Rollern som Leg Roller till splitt böj.
Då har vi då TF R2 Band Pegs som är pinnar man kan stoppa in för att fästa band. Dessa är väldigt praktiska, tacksamma och smidiga för detta syftet. Jag har ju kört mycket Westside lik träning och då är dessa ett fantastiskt bra komplement. Även om man vill avlasta i vissa övningar av annan orsak eller så är dessa bra för du kan stoppa in dem lite överallt i buren. Nu finns det så man säkert kan få tag i släta bultar, eller om man till och med har det ligger. Så för vissa kan detta vara overkill. Fördelen är dock att de är släta så inga jängspår kommer äta upp banden och slita på dem med. Samt att de är i rätt längt och tjocklek och inte super dyra ändå.
Nu till det kanske för vissa helt otänkbara tillbehöret och för andra väldigt prioriterade. Det är då TF R2 Mounted Leg Curl And Extension. En kombinerad sittande benspark och stående enbens lårcurl. Detta är det dyraste tillbehöret som finns till buren, dock det mest komplexa med. Har man hemma gym och känner att man verkligen vill kunna köra lår curl och benspark och kan lägga den pengen är det ju givetvis värt det. Anledningen då till att denna hamnar längst ner på listan är priset. Jag själv hade nog inte alls köpt denna i första beställningen om inte var en förmögen man som visste att jag verkligen ville ha detta. Den hade fått komma senare om jag känt att behovet fanns.
Sen finns det ju mängder med flera tillbehör. Vissa lite mer attraktiva för mig själv än andra. Skulle jag ha mer plats hade jag nog haft ett Extension Kit. Något jag kanske har plats för egentligen och kanske till om med kompletterar med, men det hade fått vänta med att läggas pengar på i en sådan sists. Sen finns det tillbehör som ligger långt nere på listan som Neck Trainern är för mig inget som lockar.
Att tänka på!
Om du nu ska göra inköp så är det en kostnad som står utöver alla tillbehör och det är frakten! Nordic Fighter ligger i Finnerödja efter E20 några mil söder om Örebro. Kan du själv ta dig dit sparar du fraktkostnaden. Måste du där emot ta frakt så tillkommer den kostnaden och är ändå en slant när det handlar om stora tunga grejer. Då är det bra och kanske vänta någon månad extra eller så för att samla så mycket av de större sakerna du kan på en order för att slippa flera dyra fraktkostnader. Gummiband och mindre saker kommer du undan med billigare frakt och kan där av kanske vänta med.
Om du har frågor eller funderingar kring detta så maila mig på info@joseferiksson.se så ska jag besvara dem så bra jag kan! Du kan även kommentera på Youtube videon vid frågor då flera säkert under samma saker och där igenom kan nås av samma svar. Glöm inte heller att handla genom länken www.nordicfighter.com?acc=bankpressnu . Det ger mig kick back, men även för att visa du hittade till utrustningen tack vare mig. Det ökar mitt inflytande hos Nordic Fighter då de visar att jag har en publik som handlar hos dem som i sin tur gör att jag kan lyfta era önskemål vidare och vi tillsammans kan få bättre tränings utrustning för våra mål!







